Kam v okolí



Turistika, Cyklistika, Lyžiarske strediská



Turčianske Teplice – 9km

ležia na juhu Turčianskej záhradky, v nadmorskej výške 518 m nad morom, na úpätí výbežkov Veľkej Fatry, ktoré spolu s Kremnickým pohorím a grúňmi Lazov vytvárajú okolo mesta prekrásny rámec. Najväčším prírodným bohatstvom Turčianskych Teplíc sú minerálne pramene a termálne vody. Teplota vody sa pohybuje od 40,7 °C do 46,5 °C. Termálna voda a horúce pramene predurčili Turčianske Teplice k vzniku kúpeľov, v ktorých sa ako jediných na Slovensku liečia choroby obličiek a močových ciest. Známa a úspešná je i kúpeľná liečba pohybového ústrojenstva nielen dospelých, ale aj detí. Turčianske Teplice sú administratívnym, kultúrnym a spoločenským centrom horného Turca a sídlom okresu Turčianske Teplice. Súčasťou Turčianskych Teplíc sú mestské časti Diviaky, Turčiansky Michal a Dolná Štubňa.

V súčasnom období má mesto 6694 obyvateľov (SODB 2011). Mesto je vďaka kúpeľom, klimatickým podmienkam a bohatstvu krás okolitej prírody ideálnym miestom na oddych, rekreáciu a regeneráciu. V lete ponúka termálne kúpalisko, minigolfové ihrisko, tenisové dvorce, široké možnosti pre pešiu turistiku.

V regióne Turčianske Teplice sa nachádza jeden z národných parkov - Národný park Veľká Fatra. Z maloplošných CHKO je zaujímavý chránený prírodný výtvor Jazierko pri Jazernici, ktoré je prirodzeným pramenistom poriečnej vody. Chránená je i lokalita Vyšehrad nachádzajúca sa na rozhraní okresov Turčianske Teplice a Prievidza. Z východiska Turčianskych Teplíc, centra turizmu okresu, vedú zaujímavé turistické trasy s cieľom túry na Vyšehrad, Vyhnátovú, Svrčinník, Flochovú. Z neďalekej Blatnice zas vedú zaujímavé trasy do Gaderskej a Blatnickej doliny, na Tlstú a Ostrú. Pre horolezeckú činnosť sú vhodné terény Žarnovická dolina - Skalná (Orlia veža) a spomínaná Gaderská a Blatnická dolina.



Lyžiarske stredisko Krahule – 11km

Malé rodinné lyžiarske stredisko Krahule sa nachádza v blízkosti mesta Kremnica v pohorí Kremnické vrchy. V obci je geografický stred Európy. Prepravu lyžiarov zabezpečuje 4-sedačka s dĺžkou 750 m a prevýšením 170 m, ktorú kapacitne posilňujú 4 vleky. Pre deti je pripravené nekonečné lano, teda 100 m dlhý detský lanový vlek. Lanovka obsluhuje dve stredne ťažké a jednu ľahkú zjazdovku. Svah, na ktorom sa zjazdovky nachádzajú, je orientovaný južne a je vybavený systémom technického zasnežovania. Zjazdovky sú osvetlené pre večerné lyžovanie.

K službám poskytovaným strediskom patrí požičovňa a servis lyží ako i lyžiarska a snowboardová škola. Na občerstvenie slúži reštaurácia, koliba so slnečnou terasou priamo na lyžiarskom svahu a ďalšia koliba pri dolnej stanici lanovky.



Lyžiarske stredisko Skalka – 15 km

sa nachádza v pohorí Veľkej Fatry v Kremnických vrchoch neďaleko stredovekého kráľovského banského mesta Kremnica smerom na Turčianske teplice.

Ako jediný slovenský ľadovec sa hrdo pýši svojou nadmorskou výškou 1 252 m n. m. Horské stredisko Skalka ponúka široké možnosti gastronomického vyžitia na 2 miestach v súčasti areálu. K dispozícii je bezplatné parkovanie na rozsiahlom parkovisku v blízkosti hlavnej lanovky. Priamo v stredisku sú Vám k dispozícií viaceré možnosti ubytovania a pokiaľ sa tak rozhodnete, stačí si len pripnúť lyže a spustiť sa na zjazdovku s obtiažnosťou pre akú sa rozhodnete.

Stredisko ponúka viac ako 5 km zjazdových tratí, z toho dve modré, štyri červené a dve čierne. Všetky trate sú upravované kvalitnou technológiou a spĺňajú tak podmienky aj tých najnáročnejších. Skalka nezabúda ani na snowboardových nadšencov, pre ktorých je vyhradený dostatok priestoru.

Okrem tradičného zjazdového lyžovania si môžu milovníci zimných športov vychutnať na Skalke takmer 60 km bežeckých tratí, ktoré sú prispôsobené ako začínajúcim bežkárom, tak aj nadšencom tohto klasického športu. Bežecké trate majú certifikát Medzinárodnej lyžiarskej federácie FIS a Euroloppet. Čoraz populárnejším v medzinárodnom meradle sa stáva vytrvalostný bežecký pretek Biela stopa, ktorý sa na Skalke pri Kremnici koná každoročne posledný januárový víkend.

Skalka je obľúbeným miestom aj pre letnú turistiku. Bežecké trate sú zároveň v letnom období turistickými chodníkmi. Cykloturistika, ktorá sa v poslednom období stáva čím viac obľúbenejšou je v tejto lokalite priam rajom pre nadšencov tohto druhu relaxu. Zo Skalky viete prešliapať na Králiky pri BB, do Turčianskych Teplíc aj do Kremnice. Je len na Vás na čo sa cítite. Krásna príroda a relax sú samozrejmosťou a možnosti občerstvenia po trase milým prekvapením.

Charakteristika strediska Skalka

  • Prepravná kapacita: 4 650 osôb za hodinu
  • Počet lanoviek: 1
  • Počet vlekov: 5
  • Počet zjazdoviek: 8
  • Dĺžka zjazdoviek (km): 5,51
  • Min. nadmorská výška (m): 1 005
  • Max. nadmorská výška (m): 1 252
  • Počet ľahkých tratí: 2 , počet stredne ťažkých tratí: 4, počet náročných tratí: 2
  • Dĺžka bežeckých tratí (km): 138,3


Lyžiarske stredisko Snowland Valčianska dolina – 25km

Snowland Valčianska dolina sa nachádza na úpätí Lúčanskej časti pohoria Malá Fatra, vo Valčianskej doline. Od mesta Martin je vzdialené 14 km a od Turčianskych Teplíc 15 km. Priaznivo položený svah so severovýchodnou orientáciou vytvára dobré podmienky pre lyžovanie a snowboarding. Lyžiarske stredisko Snowland Valčianska dolina je zamerané najmä na rodiny s deťmi s vysokou úrovňou doplnkových služieb. Nechýba štýlová reštaurácia Humno, rýchle občerstvenie Fastfood, bufety, skiservis, lyžiarska a snowboardová škola, požičovňa, úschovňa a predajňa športových potrieb. Obľubu korčuliarov si získalo prírodné klzisko.



Cykloturistika

Hurá na bicykel! Región Turiec ponúka milovníkom cyklistiky jedinečnú sieť vyznačených cykloturistických trás pre cestnú aj horskú cyklistiku v celkovej dĺžke 415 km. Značené cyklotrasy sú rozdelené podľa fyzickej náročnosti. Rovinky a trasy medzi dolinami Malej a Veľkej Fatry sú vhodné napríklad pre rodiny s deťmi. Pre náročnejších cyklistov sú naopak výzvou trasy do strmších kopcov, v podobe horských cyklotrás vo Veľkej Fatre i Lúčanskej Malej Fatre. Na priaznivcov cykloturistiky i kultúry čakajú tematické cyklotrasy za turčianskou históriou, vedú popri významných miestach spojených s dejinami Turca, ale i slovenského národa. Tematické trasy sú prehľadne značené na cyklostĺpikoch a paneloch na 16 miestach v regióne.



Železničná trať Handlová – Horná Štubňa

Skutočnou raritou je železničná trať Handlová – Horná Štubňa (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 145), ktorá spája Prievidzu a Hornú Štubňu. Jednokoľajná spojnica Hornej Nitry a Turca má dĺžku 37 km a prekonáva pohoria Žiar a Kremnické vrchy. Na trati sú 4 mosty (viadukty), 6 tunelov a 8 zastávok. Táto stavba bola súčasťou plánovanej stredoslovenskej transverzály síce krátke, ale technicky veľmi náročné spojenie údolí riek Nitry a Turca. O náročnosti diela, ktorým malo byť prekonané pohorie Vtáčnik, svedčí skutočnosť, že sa železničná správa dlho nemohla rozhodnúť medzi niekoľkými variantmi. Nakoniec bola zvolená trasa zo stanice Handlová do stanice Horná Štubňa. Po dokončení trate Veselí nad Moravou - Nové Mesto nad Váhom tak mohla byť začatá najnáročnejšia stavba v medzivojnovom období. Jej technické riešenie patrilo k najsmelším a najodvážnejším inžinierskym činom a bolo porovnateľné so špičkovými európskymi projektmi rovnakého druhu.

Najzaujímavejší je práve úsek Sklené – Remata (Remäta). Tieto stanice spája Bralský tunel alebo v minulosti Tunel T.G.Masaryka. Tunel je dlhý 3 011,6 m prekonávajúci masív Bralovej skaly na pomedzí Žiaru a Kremnických vrchov. Budovaný bol v náročných podmienkach od 8. novembra 1927 do októbra 1931 a až do otvorenia Čremošnianského tunela bol našim najdlhším tunelom. Razilo sa modifikovanou rakúskou metódou a robotníci vyťažili 140 000 m³ kameňa, ktoré vyplnilo časť údolia Bralského potoka. Náklady na výstavbu dosiahli na tú dobu nevídaných 63 miliónov korún. Okrem osobnej dopravy je trať využívaná i na dopravu uhlia z Bane Handlová do elektrárne v Novákoch.



Remata - Remäta

Za 0,50 eura/dospelá osoba sa zo Skleného dopravíte do Rematy. Remata alebo Remäta je rekreačná oblasť a lyžiarske stredisko s rekonštruovaným horským hotelom s príslušným názvom. Leží na pomedzí pohorí Žiar a Kremnické vrchy a prístupná je cestou i vlakom.

Ski - TMG Remata prevádzkuje 4 zjazdovky s dĺžkou 1,7 km, ktoré obsluhuje 5 vlekov s kapacitou 1 780 osôb/hod. Rodičia s deťmi majú možnosť využiť detský vlek, prípadne lyžiarsku škôlku, ktoré sa nachádzajú v areáli strediska. V ponuke je aj večerné lyžovanie a klzisko. Dve ľahké a dve stredne ťažké trate sa nachádzajú v nadmorskej výške 550 – 690 m n. m. Najlepšie snehové podmienky stredisko poskytuje v mesiacoch december až marec.



ubytovanie